Ceviz - / iklim Ticaret
Hüseyin TORAMAN 05325977927

Bugün Dün Toplam
1
2
23.570

      /   Kategoriler

Ceviz

Ceviz

Cevizin Faydaları
Yaprakları ve meyvesinin yeşil kabuklarıyla hazırlanan ilaçlar, kanı temizler, kansızlığı giderir, ishal ve dizanteriyi keser. 
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Tekinel, cevizin, insan beslenmesinde en önde gelen sert kabuklu meyvelerden olduğunu belirterek, “100 gram ceviziçi; 300 gram ekmek, 200 gram beyaz peynir ve 80 gram tereyağ ile eşdeğerdir” dedi.
Prof. Dr. Tekinel, cevizin içerdiği doymamış yağ asitlerinin, insanlarda kolesterol oluşmasına engel olduğunu söyledi.
Cevizin hem meyve olarak üreticiye yüksek gelir getirdiğini hem de ağaç gövdesinin mobilya sanayiinde önemli bir hammadde olarak değerlendirildiğini kaydeden Prof. Dr. Tekinel, “Türkiye’de, 4 milyon 494 bin ağaçtan yılda 115 bin ton ceviz üretiliyor. Üretimde, Çin ve ABD’den sonra gelen Türkiye, biraz çaba ile üretimi 
artırabilir” diye konuştu. Prof. Dr. Tekinel, besin değeri çok yüksek olan cevizin, 100 gramının 60-75 gram yağ, 10-15 gram protein, 14 gram karbonhidrat, 200 gram kalsiyum ile A, B, D ve E vitamini gibi insan sağlığı için çok önemli vitaminler içerdiğini belirtti.
Cevizin  Diğer faydaları
Cevizin sadece meyvesi değil, yaprağı, yeşil kabuğu ve yağı da şifa kaynağıdır. Yaprakları ve meyvesinin yeşil kabuklarıyla hazırlanan ilaçlar, kanı temizler, kansızlığı giderir, ishal ve dizanteriyi keser. Verem ve şeker hastalığında hem besleyici, hem de tedavi edicidir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. El ve ayak donmalarında, deri çatlaklarında faydalıdır.
Ceviz yağı ise raşitizm ve sıracada faydalıdır. Kabızlığı giderir, bağırsak solucanlarını düşürür. Derinin yanmasını önler.
Ceviz, kalbi koruyor 
Barcelona Hastanesi ve California’daki Loma Linda Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma, cevizin kalp sağlığını koruduğunu ortaya koydu. Yaşları 28-72 arasında değişen ve yüksek kolesterolü olan 49 erkek hastaya altı hafta süreyle Akdeniz diyeti uygulandı. Daha sonra altı hafta boyunca, doymuş yağ oranının yüzde 35’ini ceviz yağının oluşturduğu benzer bir diyete tabi tutulan hastaların kolesterol düzeyleri yeniden ölçüldü. Akdeniz diyetinin tahmin edildiği gibi kolesterolü düşürmüş olduğu gözlendi. Buna karşın cevizin daha da faydalı olduğu sonucu ortaya çıktı. Loma Linda Üniversitesi Beslenme Bölümü Başkanı Joan Sabate, cevizin koroner hastalık riskini yüzde 11 oranında azalttığını açıkladı
Cevizle gelen güzellik
Her ne kadar siz, cevizi kuruyemiş ya da tatlıların ve keklerin içinde hoş bir tat olarak bilseniz de uzmanlar cevizin güzellik iksiri olduğunu söylüyor. Neden mi? Çünkü cevizle yapılacak maske, ciltteki ölü hücrelerden kurtulmak için doğal bir tedavi yöntemidir. Ölü hücrelerle kaplı bir cilde kolayca canlılık veren ceviz maskesi, bu ölü hücreleri yok eden bir özelliğe sahiptir. 
Bu harika maskenin hazırlanması ise son derece kolay: 3-4 cevizi iyice öğüttükten sonra içine bir kaşık bal, bir kaşık portakal suyu ve dört kaşık da süt ekleyin ve güzelce karıştırın. Bu karışımı bir maske gibi yüzünüze yayıp 10-15 dakika bekleyin. Ardından bu maskeyi yüzünüzden alıp cildinize hafif hafif masaj yapın. Bu masaj pul pul görünen cildinizin sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Bu işlemin ardından yüzünüzü ılık suyla iyice durulamayı da ihmal etmeyin.
Günde 400 gram ceviz tüketin
Paketlenmiş bir yağ, protein ve vitamin kaynağı olan cevizin 400 gramı günlük protein ihtiyacını karşılıyor. Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen, cevizin, insan beslenmesinde gerekli olan 3 temel gıda grubundan ikisini bol miktarda içerdiğini kaydetti.
"Cevizler, iyi bir protein ve yağ kaynağı olmasının yanında, beslenmede fazlaca önemli olan bazı vitaminler bakımından da zengindir. Cevizde, vitamin A ile thiamin (B1), riboflavin (B2) ve niacin (B6) gibi B grubu vitaminleri bulunmaktadır. Şen, bir kg cevizin; 3 kilo ekmeğin, 2 kilo peynirin, 0,8 kilo tereyağının, 4 kilo bifteğin, 10 kilo tavuk etinin, 9,5 kilo sütün, 22 kilo istakozun, 14 kilo patatesin ve 17 kilo portakalın verdiği enerjiyi verdiğini söyledi.

Ön Sipariş Formu

Ad Soyad

Telefon

E - Posta Adresiniz
Ödeme Şekli
Mesajınız

Doğrulama Kodu :     ba51